ارزش غذایی و فواید کره

dcb9d3d4-df8b-430b-8081-d45b1973b7a1

ارزش غذایی و فواید کره
کره یک محصول لبنی است که از شیر گاو ساخته شده است . این محصول از چربی شیر گرفته شده و به عبارتی چربی جدا شده و غنی شده شیر است که طعم و بوی تند چربی را دارد . این چربی و روغن غلیظ شده برای پخت و پز یا استفاده به عنوان یک منبع غذایی و مکمل کاربرد دارد .
ارزش غذایی کره
همانطور که می دانید این ماده غذایی عمدتا از چربی تشکیل شده است . در نتیجه کالری زیادی هم دارد . یک قاشق غذاخوری کره شامل ۱۰۰ کالری است .
کره شامل ۸۰ درصد چربی است و بقیه ی آن از آب تشکیل شده است . درواقع در ساخت کره بخش چربی شیر از پروتئین ها و کربوهیدرات ها جدا می شود .
کره یکی از پیچیده ترین چربی های رژیم غذایی است . این ماده غذایی شامل ۴۰۰ اسید چرب متفاوت است . حدود ۷۰ درصد از این اسید ها شامل اسید های اشباع و ۲۵ درصد آناسیدهای غیراشباع است . چربی های اشباع نشده در یک مقدار حداقل وجود دارند و حدود ۲.۳ درصد از محتوی کل چربی کره را تشکیل می دهند . انواع دیگری از چربی های موجود در این ماده غذایی شامل کلسترول و فسفولیپیدها است .
حدود ۱۱ درصد از اسیدهای چرب موجود در این ماده غذایی دارای زنجیره ی کوتاه هستند که رایج ترین آن ها اسید بوتریک است . اسید بوتریک جزأ منحصر به فرد چربی شیر بوده و در شیر حیوانات نشخوار کننده مانند گاو و بز و گوسفند دیده می شود . بوتیرات یک شکل اسید بوتریک است که به منظور کاهش التهاب در دستگاه گوارش و به عنوان درمان بیماری کرون استفاده می شود .
چربی ترانس کره
برخلاف چربی های ترانس در غذاهای فراوری شده ، چربی ترانس محصولات لبنی سالم به شمار می آید . این ماده غذایی غنی ترین منبع چربی های ترانس لبنی است .
چربی های ترانس در محصولات لبنی معمولا اسید واکسینیک و اسید لینولئیک مزدوج یا همان CLA است . CLA یک نوعی از چربی با خواص درمانی مختلف است که حتی طبق مطالعات اخیر می تواند در مقابل بسیاری از سرطان های خاص موثر باشد . به علاوه این ماده می تواند در از دست دادن وزن و حتی به عنوان یک مکمل کاهنده وزن کمک کننده است .
با این حال نگرانی هایی وجود دارد که دوز های بالای این ماده در بدن بتواند اثرات سوئی در سلامتی بدن داشته باشد . در انتها کره عمدتا از چربی تشکیل شده است . انواع چربی در کره اشباع شده ، اشباع نشده و چربی های ترانس است .
ویتامین ها و مواد معدنی موجود در کره
این ماده غذایی یک منبع غنی از ویتامین هاست . شرح زیر در خصوص ویتامین ها و مواد معدنی موجود در کره می باشد :
ویتامین A : یک ویتامین فراوان در کره بوده به طوری که در یک قاشق غذاخوری آن یا ۱۴ گرم آن می توانید ۱۱ درصد از میزان ویتامین A نیاز روزانه ی خود را دریافت کنید .
ویتامین D : کره منبع مناسبی از این ویتامین خورشیدی است .
ویتامین E : آنتی اکسیدانی بسیار قوی است که اغلب در غذاهای چرب یافت می شود .
ویتامین B12 : این ویتامین که کوبالامین هم نامیده می شود ، درمواد غذایی با منشا حیوانی مانند تخم مرغ و گوشت و محصولات لبنی یافت می شود .
ویتامین K2 : کره حاوی شکلی از این ویتامین به نام menaquinone است که که می تواند در برابر بیماری های قلبی و پوکی استخوان موثر باشد .
جمع بندی : کره سرشار از ویتامنی های مختلف است . این ویتامین ها عبارتند از :A، D ، E ، B12 ، و K2
مزایای بهداشتی و درمانی کره
چند سال پیش کره به عنوان یک غذای ناسالم شناخته می شد چرا که مقادیر زیادی از چربی های اشباع شده را در خود داشت . با این حال افکار عمومی و علمی به آرامی کره را به عنوان یک غذای مقوی و سالم پذیرفت .
سلامتی قلب و عروق
بیماری های قلبی یکی از علل اصلی مرگ و میر هستند . رابطه ی بین چربی های اشباع شده و بیماری قلبی یک موضوع به شدت بحث برانگیز برای دهه های اخیر بوده است .
مصرف بالای چربی های اشباع می تواند به بالا بردن سطوح کلسترول در خون که یک عامل بیماری های قلبی و عروقی است کمک کند .
مصرف چربی های اشباع شده می تواند به بهبود چربی خون کمک کند چرا که :
آن ها سطح لیپوپروتئین با چگالی بالا ( HDL ) را که به عنوان کلسترول خوب هم شناخته می شود افزایش می دهد که این روند با کاهش بیماری های قلبی عروقی
در ارتباط است .
آن ها ممکن است سطح لیپوپروتئین ها با چگالی کم ( LDL ) را افزایش دهند که تا حدودی با تبدیل آن ها به ذرات بزرگ LDL در کاهش بیماری های قلبی عروقی موثر هستند .
این ماده غذایی به عنوان یک منبع غنی از چربی های اشباع شده می تواند مقصر به نظر بیاید اما شواهد قابل توجهی خلاف این مورد را اثبات می کند .
چاقی در اثر مصرف کره
بسیاری از مردم معتقدند که این ماده غذایی می تواند سبب چاقی شود چرا که درصد بالایی از کالری و چربی را با خود دارد . با این حال به نظر نمی رسد که اگر کره را به عنوان بخشی از رژیم غذایی نرمال مصرف کنید خطری در خصوص چاقی شما را تهدید کند . باید توجه داشته باشید که اصولا کره در مقادیر بالا مصرف نمی شود بلکه به عنوان یک تکمیل کننده رژیم غذایی و یا به عنوان روغن پخت و پز به کار می رود که خود مقادیر زیادی به نظر نمی رسد . به عبارتی کره به عنوان یک همراه و بخشی از وعده ی غذایی مصرف می شود نه به عنوان یک وعده غذای اصلی . اگرچه کره دارای چربی بالایی است اما به نظر نمی رسد مصرف میزان کم و معقول آن خطر چاقی را به همراه نداشته باشد .
عوارض جانبی کره
این ماده ی خوراکی در مقادیر متعارف تاثیرات سوئی بر سلامتی شما ندارد .
روغن کره
این ماده غذایی در مقادیر زیاد می تواند منجر به اضافه وزن و مشکلات بهداشتی و بالا بردن سطح کالری بدن شما شود .
آلرژی شیر
آلرژی شیر نوعی از آلرژی است که به علت پروتئین شیر ایجاد می شود . هرچند مقدار زیادی از این پروتئین در کره وجود ندارد اما باز هم ممکن است مصرف مقادیر بالای آن موجب آلرژی شود . آرژی شیر به خاطر پروتئین آب پنیر موجود در شیر ایجاد می شود و کسانی که به این آلرژی مبتلا هستند باید در مصرف محصولات لبنی احتیاط کنند .
بیماری عدم تحمل لاکتوز
این ماده غذایی مقدار کمی از لاکتوز را در خود دارد و مصرف میزان متوسط این ماده برای کسانی که به این بیماری مبتلا هستند امن است . به طور کلی یک ماده غذایی سالم است و مصرف مقدار متوسط آن خطری برای شما ایجاد نمی کند. به علاوه کره لاکتوز پایینی داشته و مقدار متوسط آن حتی برای کسانی که به بیماری عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند مشکلی ایجاد نمی کند .

گاوهای علف خوار و محصولات لبنی
خوراک گاوهای شیرده می تواند یک تاثیر مستقیم بر کیفیت محصولات لبنی داشته باشد . در بخش های تجاری اصولا گاوها با دانه های مخصوص تغذیه می شوند درحالی که محصولات لبنی گاوهایی که با علف تغذیه می شوند می توانند کیفیت بهتری داشته باشند . باید توجه داشته باشید که در برخی کشورها مانند ایرلند و نیوزلند گاوها بیشتر با علف تغذیه شده و البته در ماه های تابستان محصولات لبنی کیفیت بهتری دارند .
علف در تغذیه ی گاوها می تواند مقدار اسیدهای چرب سالم مانند امگا۳ و اسید لینولئیک کنژوگه را بالاتر ببرد. علاوه بر این در این دسته محصولات لبنی ویتامین های محلول در چربی و آنتی اکسیدان ها مانند کاروتنوئیدها و توکوفرول ها به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد . در کل باید گفت کره ی گرفته شده از شیر گاوهای علف خوار در مقایسه با سایرین سالم تر است .
طریقه تولید کره
اولین گام در تولید این ماده خوراکی از شیر جدا کردن چربی شیر است . در گذشته با مشک زدن شیر خامه و کره ی آن را جدا می کردند درحالی که در روش مدرن از راهکار کارآمدتر استفاده می شود . که چربی را از بخش مایع آن کاملا جدا می کنند و بخش مایع را به عنوان دوغ کره نگه می دارند . زمانی که دوغ تخلیه شد کره آماده است تا بسته بندی شود .
خلاصه
کره یک محصول لبنی تولید شده از شیر است . عمدتا از چربی تشکیل شده و منبع غنی از ویتامین هاست. این ویتامین ها عبارتند از A، E، D و K2 . با این حال کره تقریبا چربی خالص است . با توجه به میزان بالای کالری آن مصرف در مقادیر بالا می تواند دردسر ساز باشد.