طرز تهیه قورمه سبزی

مواد لازم برای قورمه سبزی

(برای ۶ نفر)

گوشت سر دست یا مغز ران بدون استخوان نیم کیلو گرم
پیاز سرخ کرده ۳ قاشق سوپخوری
کره (حیوانی) ۲۵۰ گرم
لیمو عمانی(یا گرد لیمو) ۵ تا ۶ عدد
لوبیا قرمز یا لوبیای چیتی (بسته به سلیقه) نیم لیوان
سبزی خورشت (تره ، جعفری ، گشنیز ، شنبلیله و نعناع ) ۱ کیلو گرم
نمک به مقدار لازم
زردچوبه به مقدار لازم
فلفل سیاه به مقدار لازم

طرز تهیه

برای شروع ابتدا پیاز را پوست بگیرید و ریز خرد کنید سپس درون یک قابلمه مناســب سرخ کنـید پس از اینکه پیاز سرخ شد گوشت خورشتی قطعه قطعه شده، زرد چوبه و فلفل سیاه را به آن اضافه کنید.

تفت دادن مخلوط گوشت و پیاز را ادامه دهید تا رنگ تمام قسمت های گوشت تغییر کند و تقریبـا سرخ شود. سپس لوبیا را که از قبل خیس کرده اید به مخلوط اضافه کنید و بعد از آن لیمو عمانی را اضافه کنید و به مقدادر کافی آب جوش بیفزایید واجازه دهید گوشت و لوبیا با حرارت ملایم بپزند.

در مرحله بعدی سبزی خورشتی را به صورت جداگانه در ظرفی ریخته و سرخ کنـید تا رنگ روغن سبز شود وسپس به گوشت و لوبیا اضافه کنید. البته می توانید سبزی سرخ کرده را به صورت آماده نیز تهیه کنـید و یا اگر از قبل آن را سرخ کرده و در فریزر قرار داده اید از آن استفاده کنید. در مرحله آخر به مقدار لازم نمـک اضـافه کنید و اجـازه دهید تا جا بیفتد. هرچه خورشت بیشتر روی حرارت ملایم باشد بهتر جا می افتـد پس باید خورشت حداقل دو الی سه ساعت روی حرارت ملایم قل بزند.

نکات پخت خورشت قـورمـه سبزی

روغن انداختن خورشت

از علائم یک قـورمـه سبزی جا افتاده روغن انداختن خورشت است برای اینکه خورشت شما به خوبی روغن بینـدازد باید سبزی خورشتی به خوبی سرخ شود اگرچه اینکار باعث می شود که تمام ویتامین ها و مواد معدنی سبزی از بین برود. نکتـه ای دیگر در پایان پخت یک تکه یخ را به خورشت اضافه کنید با این کار، شما به سـبزی شوک وارد می کنید و باعث می شـوید که روغن بیفتد.

سبزی خورشت قـورمـه سبزی

سبزی مخصوص قـورمـه سبزی از اسفناج، شنبلـیله، تره، گشنیز و جعفری تشکیل شده است. تره زیادی در سبزی باعث تندی خورشت و شنبلیله زیادی باعث تلخ شدن خورش می گردد.

شنبلیله: مسئول خوش بو شدن قـورمـه سبزی است و علاوه برآن حاوی مقادیر زیاد آهن،فسفر و ویتامینDاست و اثر تقویتی آن کاملا موثر است.

لوبیای خورشت

لوبیا قرمز را به مدت ۱۵ دقیقه درون آب جوش قرار دهید تا رنگ آن گرفته شود آن را آبکشی کرده و سپس داخل غذا بریزید. اگر این کار را نکنید ممکن است رنگ قرمز اولیه باعث کدر شدن رنگ خورشت شود.

لیمو عمانی:اسفاده از لیمو عمانی کاربرد های زیادی دارد. علاوه بر طعم دهی خوب خورشت، چربی غذا را کنترل می کند و مهم تر از همه مضرات گوشت قرمز را تا حدودی از بین می برد.

اگر۱۵دقیقه آخر چاشنی(رب نارنج)به خورشت اضافه کنید طعم و مزه خوبی می گیرد.

جایگزین احتمالی

در صورت تمایل به جای لوبیا قرمز می توان از لوبیا چیتی برای لعاب بیشتر استفاده کرد.

نوش جاندیدگاهتان را بنویسید