کره حیوانی پاستوریزه (لانتانا)

7f7ffc03-81c1-4558-bf57-1908f1c6aa8f

کره حیوانی پاستوریزه:
کره یکی از محبوب‌ترین مواد غذایی در جهان است. زیرا می‌تواند به هر غذایی طعم خوبی ببخشد.
کره یک امولسیون آب در روغن است، قطرات کوچک آب به طور هموژن و یکنواخت در فاز مداوم روغن پخش و پراکنده هستند. خامه‌ای که برای کره‌گیری استفاده می‌شود دارای ۳۵ تا ۴۲ درصد چربی شیر است . مزاج کره حیوانی تازه، گرم و تر است و از خامه تازه شیر گاو به دست می آید ، که دارای خواص و فواید فراوانی برای سلامتی بدن است در صورتی که به اندازه مصرف شود .
اسیدهای چرب اشباع موجود در کره، کلسترول بد خون را بالا می برد و کلسترول اضافی با رسوب در عروق بدن باعث تنگی شریان‌ها شده و خونرسانی به اعضای بدن را مختل می کند رعایت اعتدال، نکته کلیدی در تغذیه مناسب است
کره حیوانی حاوی بسیاری از چربی‌های اشباع‌شده سالم نیز است. کره حیوانی طبیعی غنی از ویتامین‌های حل‌شونده در چربی و قابل استفاده برای بدن می‌شوند، از جمله ویتامین A و E و K2 است؛
رنگ کره باید طبیعی بوده و حد آن بین سفید خامه‌ای تا زرد کهربایی و فاقد هر گونه خال و لکه باشد.
بافت کره باید یکنواخت بوده و به صورت دانه‌ای نباشد و در هر مقطع برش کره، قطرات آب و حباب‌های هوا دیده نشود.
کره باید دارای طعم طبیعی بوده و عاری از هر گونه طعم و عطر نامناسب غیرطبیعی، ترشیدگی، تندی، پنیری و… باشد.
کره از اسیدهای چرب مختلف با زنجیرهای کوتاه، متوسط و بلند تشکیل شده است. اسیدهای چرب با زنجیرهای کوتاه و متوسط، نسبت به اسیدهای چرب با زنجیره طولانی به مراتب آسان‌تر هضم می‌شوند.
در این میان، سن حیوان، سن شیردهی، نوع تغذیه (نوع علوفه) فصل و بسیاری از عوامل دیگر به قوام چربی شیر و نوع اسیدهای چرب تأثیر می‌گذارند.
با تغذیه حیوان از علوفه تازه، مقدار اسیدهای چرب غیر اشباع کره افزایش می‌یابد، به عکس با تغذیه حیوان از علوفه خشک، اسیدهای چرب اشباع زیادتر شده و نقطه ذوب چربی جامد افزایش می‌یابد.

بسته بندی کره
موادی که در بسته‌بندی کره مورد استفاده قرار می‌گیرند باید غیرقابل نفوذ به چربی، نور، مواد بودار و رطوبت باشند. اگر بسته‌بندی مناسب نباشد، سطح کره زرد پررنگ شده و در واقع اکسید می‌شود.
نگهداری کره
اصولاً کره باید در جای خنک نگهداری شود و دور از نور آفتاب قرار گیرد. قابلیت نگهداری کره به دما بستگی دارد. برای نگهداری طولانی مدت کره باید در دمای ۱۸ – درجه سانتی‌گراد قرار گیرد، چرا که در دمای ۴ درجه سانتی‌گراد فقط به مدت کوتاه می‌توان آن را نگه داشت.
کره نباید در نزدیکی مواد بودار و همچنین به مدت طولانی در تماس با برخی از فلزات مانند مس قرار گیرد.
کره در مقابل هوا، تند می‌شود، علت تندی کره، اسید بوتیریکی است که در آن پیدا می‌شود. فساد کره براحتی قابل تشخیص بوده و از نشانه‌های کره فاسد، تغییر رنگ و برگشت طعم آن است. نشانه دیگر فساد کره، تغییر طعم کره براثر اکسیدشدن چربی‌هاست که موجب ایجاد طعم تند و تیز محصول شده
اگر کره رنگ سفیدی پیدا کند و بوی تند بدهد، نوع فساد، فساد ترش است که طی آن اسیدهای چرب از گلیسرول جدا شده و اسیدهای چرب فرار عامل اصلی بوی تند کره هستند.
برخی از خواص کره و فواید مصرف این ماده لبنی پرخاصیت عبارتند از:
کره سرشار از ویتامین k و عناصر معدنی کلسیم و منیزیم میباشد، از همین رو به درمان مشکلاتی همچون پوکی استخوان و ورم مفاصل کمک کند.
با توجه به اینکه کره سرشار از مواد آنتی اکسیدان است، از بدن در برابر آسیب‌های سلولی و آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. بنابراین یکی از مهمترین خواص کره کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن میباشد.
کلسیم موجود در کره همانند سایر محصولات لبنی برای تقویت و استحکام ساختمان استخوانها و عضلات مفید است و در رشد و نمو نقشی ویژه دارد.
کره‌ طبیعی سرشار از ویتامین A است که برای تقویت بینایی و دید شما خوب است. مصرف کره در حالت طبیعی‌اش از بیماری‌های تیروئید جلوگیری می‌کند.
یکی از خواص کره محافظت از پوست میباشد. چربی موجود در کره به پوست کمک می‌کند تا صاف و نرم شود.